Spoznaj inovativne podjetniške zgodbe prejemnikov P2 razpisa iz zahodne Slovenije
S strani podjetnikov težko pričakovan razpis P2 Slovenskega podjetniškega sklada je letos znova privabil številna inovativna podjetja k prijavi – kar 125. Z zvišano subvencijo, ki predstavlja kar 72.000 evrov na podjetje, želijo spodbuditi zagon tehnološko inovativnih slovenskih podjetij, ki kažejo potencial rasti in širitve.
Po oddani prijavi, opravljenih treningih in ocenjevanju, je razpis, vreden več kot 2 milijona evrov, prejelo 16 podjetij vzhodne kohezijske regije in 14 podjetij zahodne kohezijske regije.
Letošnji prejemniki P2 bodo poleg subvencije deležni tudi obširne vsebinske podpore v obliki različnih mreženjskih dogodkov, srečanj z investitorji, 1 na 1 mentoriranja s strani izkušenih start-up podjetnikov in investitorjev, ki bodo podjetjem pomagala pri načrtovanju rasti ter različnih pospeševalniških programov, kot na primer za širitev na trg ZDA in UAE, ki jih Slovenski podjetniški sklad izvaja v okviru RazvojniPlus programa. Več o RazvojniPlus programu lahko izveš tukaj.
Tri bistvene novosti letošnjega razpisa
Letošnje leto je bilo leto novosti. Prva je startup trening, kjer so bili startupi deležni usposabljanja, svetovanj in strokovne pomoči pri subjektih inovativnega okolja po širši Sloveniji. Drugo novost pa predstavlja uvedba pogoja skladnosti projekta s strategijo pametne specializacije S5. “Ta je delovala kot sito, ki je izločilo strateško neprepoznane in praviloma tudi manj perspektivne podjeme” pravi Manfred Lepej iz Sektorja finančnih spodbud Sklada.
Med vsemi odobrenimi projekti je najbolj zastopano prednostno področje horizontalna mreža informacijsko-komunikacijskih tehnologij, sledijo mreže za prehod v krožno gospodarstvo. Nabor podjetij definitivno nakazuje na veliko raznolikost inovativnih rešitev. Te segajo od življenjskega stila in zabave, bioznanosti, energetike, izobraževanja, vse tja do turizma. Med njihovimi rešitvami je letos moč zaznati večjo prisotnost oz. poudarek na umetni inteligenci, ki jo podjetja uporabljajo bodisi na področju umetnosti ali celo za poučevanje matematike.
Tretjo večjo letošnjo novost predstavlja trajnostni učinek rešitve.
“Kot eno od meril, ki postavlja v ospredje »okoljske« projekte, ki naslavljajo problem podnebnih sprememb in trajnosti, sledi okoljski politiki Evropske unije. Več kot polovica projektov je dobro naslavljala ta aspekt,” o prijavah na to temo doda mag. Lepej.
A pri pridobivanju financiranja največ šteje inovativna ideja s tržnim potencialom na globalnem trgu in že razvit prototip, ki je bil preizkušen pri potencialnih kupcih. Pomembno vlogo igra tudi močna in usposobljena ekipa ter zadosten kapital ali možnost hitrega ustvarjanja prihodkov. Slovenski podjetniški sklad pričakuje, da bo tudi prihodnje leto objavljen razpis, predvidoma v drugi polovici februarja, kar bo novim idejam dalo dodaten zagon.
Do takrat pa ti razkrivamo, kakšne so rešitve letošnjih prejemnikov P2 razpisa iz zahodne Slovenije. Več o njih si preberi v nadaljevanju.
Predstavljamo ti prejemnike razpisa P2 zahodne Slovenije
3Skice, d.o.o.
3Skice uspešno uporablja prednosti umetne inteligence v ustvarjanju kakovostnih in unikatnih ilustracij in stripov z namenom optimizacije procesov in povečanja ustvarjalnega časa umetnikov.
AionEye, d.o.o.
AgriPal je robotski pomočnik, zasnovan za razbremenitev obiralcev in sezonskih delavcev pri monotoni in zahtevni nalogi prenašanja pridelkov na zbirno točko. Prinaša izjemne prihranke časa, zmanjšuje potrebo po delavcih za do 35% in hkrati poenostavlja logistične procese.
ASTRA AI, d.o.o.
ASTRA AI je najnaprednejši AI inštruktor matematike za učence, dijake in študente, ki izkorišča moč umetne inteligence in deluje na podlagi najbolj naprednega jezikovnega modela GPT-4.
BLAEVIK, d.o.o.
Podjetje se ukvarja z eCRM – enotnim naprednim logističnim sistemom za sledenje, nadzor in optimizacijo prevoza blaga, kar omogoča prevoznikom in pošiljateljem učinkovitejše, bolj zanesljivo in varno upravljanje.
EKMO, d.o.o.
EKMO se ukvarja z razvojem tehnologije ultra energijsko učinkovitih in cenovno dostopnih elektromotorjev za industrijsko uporabo.
ERLIK, d.o.o.
ERLIK je specializiran za tehnične rešitve na področju upravljanja s stisnjenim zrakom in paro za industrijske namene. Njihove rešitve omogočajo strankam optimizacijo sistemov, zmanjšanje porabe energije in ustvarjanje prihrankov.
EXPLAST, d.o.o.
Plošče MANEX so slovenski trajnostni izdelek za tlakovanje okolice, ki z inovativnim pristopom predelave odpadne plastike in mešanico peska prispeva k zmanjšanju kopičenja odpadne plastike po svetu.
HUDDA, d.o.o.
Smart Checkin je spletna SaaS aplikacija, ki gostiteljem omogoča popolno avtomatizacijo sprejema gostov v turistične nastanitve – od registracije, plačila turistične takse in drugih morebitnih doplačil do enostavne sinhronizacije podatkov z državnimi registri in lokalnimi davčnimi upravami.
INOKRON d.o.o.
Mu Line je robot za mešanje in avtomatsko razdeljevanje krme, ki omogoča kmetom natančno doziranje različnih vrst krme v dozirne mize. Podjetje s svojim sistemov hkrati rešuje težave s pomanjkanjem delovne sile, visokimi stroški energentov ter negativnim vplivom na okolje.
INSHIFT TECH, d.o.o.
inShift je inovativna aplikacija, zasnovana za preprečevanje jet laga med potovanji v oddaljene časovne pase ali prehajanjem med dnevnimi in nočnimi izmenami. Z uporabo priporočenih orodij in strokovne podpore pomaga prilagoditi uporabnikov življenjski slog.
IOX, d.o.o.
Podjetje je razvilo inovativno pametno komoro, namenjeno termični obdelavi živil z avtomatiziranim hladilnim procesom, ki ponuja celovito rešitev za sodobne izzive v živilski industriji.
NEST-TEX, d.o.o.
Ukvarjajo se z razvojem nano-strukturirane tkanine (NSF) oz. NEST-TEX, ki ima izjemne lastnosti prepuščanja zraka in vodne pare, medtem ko zadržuje vodo in preprečuje prehod bakterij in virusov. Zaradi omenjenih karakteristik je aplikativna v različnih industrijah.
ProjektPlezanje, d.o.o.
ProjectClimb je inovativna rešitev, ki izkorišča nove tehnologije za plezalce, katerih stene bodo s pomočjo projekcij in kamer ustvarjale nove plezalne poti, omogočale snemanje gibanja, beleženje podatkov ter njihovo analizo.
Cloudvenia, d.o.o.
Expertni Chatbot za popolno komunikacijo med podjetjem in njegovimi strankami.
Prispevek je povzet po objavi na startup.si.